Światowy Dzień Książki w Hali Gwardii

W dniach 20-22 kwietnia zapraszamy na Światowy Dzień Książki w Hali Gwardii, organizowany we współpracy z Fundacją Czuły Barbarzyńca. Nasze weekendowe wydarzenie będzie “rozgrzewką” przed wypadającym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
23 kwietnia to data symboliczna dla literatury światowej. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, m.in. Cervantesa, Shakespeare’a, Nabokova
i innych. Pomysł organizacji święta narodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją, w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami, a z czasem kobiety zaczęły się odwzajemniać mężczyznom podarunkami w postaci książek.
W programie weekendu 20-22 kwietnia w Hali Gwardii planujemy targ z ogromnym wyborem książek oraz spotkania z fascynującymi gośćmi – wybitnymi autorami i znawcami literatury. Pojawią się również książkowe atrakcje i animacje dla dzieci. 21 kwietnia radio RDC poprowadzi audycję na żywo z Hali Gwardii. Od 21 kwietnia w Hali Gwardii będzie też można zobaczyć wybrane fotografie – portrety klasyków literatury XX i XXI wieku prezentowane na wystawie Mario Muchnik, fotograf w Instytucie Cervantesa.

Program:
Piątek-niedziela, 20-22 kwietnia – weekendowy kiermasz z ogromnym wyborem książek, organizowany przez Fundację Czuły Barbarzyńca

Sobota, 21 kwietnia
Godz. 8.00-18.00 – audycje Radia dla Ciebie prowadzone na żywo
Godz. 11.00-18.00 – salon książki, spotkania z autorami ulubionych książek i możliwość zdobycia autografów
Od godz. 09.00 – wystawa Mario Muchnik, fotograf – prezentacja wybranych zdjęć
Wystawa Mario Muchnik, fotograf prezentowana będzie w Instytucie Cervantesa
w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 22. Wernisaż odbędzie się o godzinie 19.00,
23 kwietnia, na który to dzień przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wybrane fotografie będzie można zobaczyć już od 21 kwietnia w Hali Gwardii oraz w Czułym Barbarzyńcy w Nowym.
Mario Muchnik, z pochodzenia Argentyńczyk, w Hiszpanii jest uważany za jednego
z najważniejszych wydawców literatury. Choć w Polsce jest to postać niemal nieznana, zawdzięczamy mu wydania autorów najważniejszych, uznawanych dziś za klasycznych.
Są wśród nich nazwiska pisarzy tzw. boomu literatury iberoamerykańskiej od Julio Cortázara, Gabriela Garcíi Márqueza, Mario Vargasa Llosy po José Donoso, a także postaci takie jak Jorge Luis Borges, Jorge Guillén, Rafael Alberti, Alejo Carpentier, czy Ernesto Sábato. Muchnik znał
i wydawał również wielu pisarzy tworzących w innych językach m.in. Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartra, André Malraux, Italo Calvino, Kenizé Mourad czy Oliviera Sacksa.

Niedziela, 22 kwietnia

Godz. 11.00 – Czułe Czytanki, wydanie specjalne z udziałem Ewy Karwan-Jastrzębskiej, autorki literatury dla dzieci i młodzieży. W trakcie spotkania zapraszamy też do gier i zabaw inspirowanych ilustracjami Józefa Wilkonia.

Godz. 16.00 – Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, autorem cyklu kryminałów o komisarzu Jakubie Mortce. W trakcie spotkania porozmawiamy też o najnowszej powieści, która ukaże się w księgarniach 9 maja – „Żmijowisko”, a wśród gości rozlosujemy 3 egzemplarze świeżutkich prebooków „Żmijowiska” jeszcze przed premierą.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016) i Cienie (2018); cyklu gliwickiego: Wampir (2015) i Zombie (2017) oraz postapokaliptycznej powieści Królowa głodu (2014). Mieszka w Warszawie.

Miejsce: Hala Gwardii, Smak Brasserie (antresola)

Czy możemy Ci w czymś pomóc? Jesteśmy tu dla Ciebie - napisz do nas!